Érdekes tények a csókról
A csók a szerelem és vonzódás kifejezésének egyik legegyszerűbb formája. Számos érdekesség van azonban, amit eddig valószínűleg nem tudtunk a csókról. Következzen a 30 legérdekesebb tény!
1. A középkorban a fontos dokumentumokat nemcsak aláírták, de meg is csókolták, s a csók helyét egy x-szel jelölték. Innen ered az angol levelezésben használt X a levél végén, mely ma már puszit jelent.
2. A gyengéd és szende vagy az igazán vad csókolózás a stimulálóbb? Tudósok szerint a vad nyelvcsata növeli a vérnyomást és pulzust, ami megkönnyítheti az orgazmus elérését. A szerelemhormonként is hívott oxitocin termelődése ilyenkor még jobban begyorsul, s ez is hat az orgazmus elérésére.
3. A férfiak kétszer gyakrabban bújnak ágyba olyan nővel, aki rosszul csókol, mint a hölgyek. A nőknek tehát igenis számít, hogy milyen az a csók.
4. A férfiak azért is kedveli a csókcsatákat, mert nyálukkal a libidót növelő tesztoszteront adnak át a nő szájába. A szexuális töltetű ajakérintéssel szemben azonban a romantikus csók dopamin nevű vegyületet tartalmaz. Az egymás iránti elkötelezettséget kifejező csók pedig erősítő hormonokat tartalmaz, mely az utód sikeres felnevelésében játszik jelentős szerepet.
5. A férfiak 40 százalékának egy heves csók is elég, mint előjáték.
6. A csókolózás azért annyira izgató, mert százszor annyi idegvégződés van nyelvünkben, mint az ujjbegyekben. Még a nemiszervekben sincs ennyi érzőideg.
7. Filematológusnak hívják azt a szakembert, aki az ajakérintés tudományával foglalkozik.
8. A csókolózás csak az emberre jellemző viselkedésforma, ám eredetét mind a mai napig nem sikerült tisztázni. A legelfogadottabb magyarázat az, hogy az anya által előre megrágott étel átadásából, azaz az etetésből alakult ki. A csimpánzok is összeérintik nyitott szájukat, ám nyelvet nem használnak az érintkezés során, így ez nem tekinthető csóknak.
9. A Káma-szútra szerzője a hatodik században már leírta a hajló csókot, az elfordulót, az egyenest és szorítót, a felső ajkak csókját, az összeszorítót, a vágyébresztőt és a hajnali ébresztő egybeolvadást.
10. A kortizon nevű stresszhormon szintjét nagymértékben csökkenti a csókcsata. Befolyásoló tényező a párkapcsolat ideje is, hisz a régebb óta összetartozó párok nagyobb mértékben meg tudják nyugtatni egymást.
11. A csókolózás világnapja július hatodika.
12. 1896-ban, May Irwin és John Rice bemutatta az első filmes csókot, melyet a korabeli újságok ,,abszolút undorítónak” neveztek, pedig mindössze 30 másodpercig tartott. A legtöbb csókot tartalmazó film az 1926-os Don Juan, melyben John Barrymore és Mary Astor 127 csókot vált. A leghosszabb filmes csók pedig Andy Warhol 1963-as Csók című filmjében látható.
13. Napi háromszor 5 perc csókolozás véd a fugszuvasodás ellen.
14. A szájra puszi 12 arcizmot mozgat meg, míg csókolózás közben 34 arcizmunkat használjuk.
15. Egy kínai női ideiglenesen megsüketült csókolózás közben, mert partnere kiszívta a levegőt a szájából, s a keletkező nyomáskülönbség miatt beszakadta a hölgy dobhártyája.