Őszi betakarítás

 2012.10.17. 08:59

Az őszi betakarítás

 

Most amikor már elkezdtek lehullani a fáról az első levelek, sőt az éjszakai fagyok is megérkeztek, ideje minden zöldséget, gyümölcsöt betakarítanunk és eltárolnunk a télre, hiszen melyikünk tudná elképzelni a telet sült alma, sült gesztenye, vagy a feledhetetlen aromájú forralt bor nélkül?
Szerencsére hazánkban a lehulló falevelek sokszínűsége, az ősz gyümölcstermésének sokszínűségét is jelenti, hiszen számos közkedvelt gyümölcsünk érik be most, melyek nem csak frissen fogyasztva, de aszalva, befőttként, lekvárként, vagy akár kandírozva is igen finomak. 
Néhány októberben beérő gyümölcsünk:

Szelídgesztenye
A szelídgesztenye amellett, hogy az egyik legdekoratívabb fa, igen sokoldalúan felhasználható. Hajlékony, puha, könnyű, de mégis nagyon tartós, fája a tölgyfáéhoz hasonlóan igen értékes. 
Ízletes termése nyersen fogyasztva nem élvezhető, viszont megfőzve vagy megsütve remek csemege. A külső kemény burkolatán kívül el kell távolítani a belső hártyás bőrt is. A héjakból szárítás és megőrölés után kiváló, ízletes tea készíthető. A szelídgesztenye remekül helyettesítheti a gabonaféléket, a dióféléket valamint a burgonyát. Néhány vidéken különösen előszeretettel fogyasztják, még kenyérfélét is sütnek belőle. Magas majdnem 50 %-os keményítő tartalommal rendelkezik, valamint káliumtartalma is jelentős, ami a téli vitaminszegény időszakban nagyon fontos a szervezet számára. A szelídgesztenye kedvelt alapanyaga a süteményeknek, és bátran állíthatom, hogy nagyon sokunknak kedvenc csemegéje a gesztenyepüré. A különleges ételek közé sorolhatóak a gesztenyével töltött húsféleségek. 
Az őszi betakarításA szelídgesztenye gyógyhatással is rendelkezik. Magas ásványi anyag tartalommal bíró, különleges ízű méze az ínyencek számára igazi csemege. Rendszeres fogyasztása megakadályozza a trombózisok kialakulását valamint alkalmas a visszértágulatok mérséklésére is. Teája, amely nyálkahártyát megnyugtató hatású, hörghurut, valamint szamárköhögés esetén, görcsös köhögési rohamoknál, asztmánál használatos. Nyersen fogyasztva hasmenés ellen kiváló. 
Gesztenyefőzet elkészítése: 
1 liter vízbe beleteszünk fél csésze összetört gesztenyét, és fél órán át főzzük. Azután hozzáadunk egy fél csésze görögszéna (lepkeszeg) magot, és újabb fél órát főzzük. Letakarva, langyosra hűtjük, majd ízlés szerint elkészítve fogyasszuk, szükség szerint minden órában egy fél csészével. A legerősebb köhögést is kiválóan csillapítja.
Alma

Az alma az egyik legszélesebb körben termesztett gyümölcs. A fa kicsi méretű és lombhullató, általában eléri a 3-12 méter (9,8-39 láb) magas, széles, gyakran sűrű sokágú koronát. A levelek felváltva rendezett, egyszerű ovális 5-12 cm hosszú, és 3-6 centiméter szélesek.
A fa Közép-Ázsiából származik, ahol a vad őse még ma is megtalálható. Jelenleg több mint 7.500 ismert termesztett alma fajta létezik a legkülönbözőbb tulajdonságokkal.

Legalább 55 millió tonna almát termesztettek világszerte 2005-ben, amelynek értéke körülbelül 10 milliárd dollárt. Ennek 35%-át Kína termesztette. Az Egyesült Államok a második legjelentősebb almabor termelője, több mint 7,5%-át teszi ki a világ termelésének. Ezen kívül Törökország, Franciaország, Olaszország és Irán is vezető alma exportőr.

A közmondás úgy tartja: "Egy nap egy alma az orvost távol tartja". A gyümölcs egészségre gyakorolt hatásával már a 19. században kezdtek foglalkozni Walesben. A kutatások azt sugallják, hogy az alma csökkentheti a vastagbélrák veszélyét, a prosztata-és tüdőrákot. Mint más gyümölcsök és zöldségek, az alma is tartalmaz viszonylag kis mennyiségű C-vitamin, valamint számos egyéb antioxidáns vegyületet

Rosttartalma is jelentős, ugyanakkor kevesebb, mint a legtöbb más gyümölcsnek, segít szabályozni székletürítés, és így csökkenti a vastagbél rák kockázatát. Rendszeres fogyasztása segíthet a szívbetegségek megelőzésében, a fogyásban, szabályozza a koleszterint.

A magok enyhén mérgezőek, kis mennyiségben amygdalint tartalmaznak, ami egy cyanogenic glikozid, általában nem elég ahhoz, hogy veszélyes legyen az emberre.

A bejegyzés trackback címe:

https://kiwiland.blog.hu/api/trackback/id/tr594853564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása